İYİ Parti ABB Başkan Adayı Cengiz Topel Yıldırım CNN Türk’te

İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Topel Yıldırım CNN Türk’te Hande Fırat’ın sorularını yanıtlıyor.

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları;

Aslında şöyle, vatandaşımızın söylediği bir ulaşım problemi Ankara’da had safhada. “Su fiyatı çok yüksek elektriği geçti” diyorlar. “Bizim hayatımızı kolaylaştıracak hiçbir şey yok Ankara’da yapılan. Sen ne yapacaksın” diyorlar. Belediyeler kişilerin hayatlarını kolaylaştırmakla yükümlüdür. Ama maalesef belediyeler, Ankara’mızda 5 yıldır 350 milyara yakın bütçe harcanmış ama halkımızın hayatını kolaylaştıran bir tane icraat yok. Geçen katıldığım bir programda arkadaşın biri “Proje deyince benim aklıma Mansur Yavaş geliyor.” Dedi. Dedim, bir tane projesini söyler misin? Hangisi mesela, bir örneği söyler misin? O da dedi ki, “Metrolarda tutamaçlarda günlük kelimeler, yazılar yazıyor.” dedi. Proje olarak onu söyledi. Aslında Ankara’nın içine düştüğü durum, vaziyet böyle bir pozisyon. Yani bir proje ile adlandıramıyoruz.

ULAŞIM SORUNU: KIZILAY’A GELMEDEN BAŞKA YERE GİDEMİYORUZ

Ankara’nın ulaşımında mesela Kızılay’a gelmeden başka yere gidemiyoruz. Normalde 10 dakikada gideceğimiz bir yere bir saatte gidiyoruz. Burada ulaşımda aslında bir entegrasyon problemi var. Yani ne kadar raylı sistem yaparsanız, ne kadar çok otobüs alırsanız alın, bunları birbiriyle entegre edemezseniz, yani bir merkeze gelmeden başka bir yere gitmeyi kesemezseniz bunu engelleyemezsiniz. Ankara’da insanların 2 saate yakını yolda geçiyor. Bu aslında hayat içinde çok fazla bir durum. Bunun kısaltılması lazım. Bu yüzden de entegre çözümler lazım. Örneğin Ankara’da şu anda raylı sistemler yüzde 45 oranında dolulukla çalışıyor. Yani mevcut raylı sistemleri yüzde 80 oranında dolduramıyorsunuz. Etkili ve verimli de kullanmıyorsunuz. Bunların üstüne daha çok yaparım demekle de bir şey çözülmüyor. Sadece bunların normal semtler arasında illa bir yere gelmeden lokal çözümlerle çözemiyorsunuz. Bu bağlantısızlıkla böyle geçiyor. İnsanların sadece bir belediyecilik yaptıkları varsayıldığında rutin belediyecilik, neyse, bir belediye kimse olmadan nasıl işletilecekse Ankara 5 yıldır böyle yönetiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x